TR | EN | DEBiyografi

Mikail Ali Çetiner

Mikail Ali Çetiner, 1979 yılında Avusturya’da doğdu. Aslen Türkmen kökenli olup dedeleri yaklaşık 180 yıl önce Kırşehir’in Kaman ilçesine bağlı olan Tepe köyüne (eski ismiyle Türkmen köyüne) yerleşmiş, bir gurbetçi ailesinin üçüncü çocuğudur. İlk ve orta öğrenimini Avusturya’nın Baden şehrinde tamamlayıp ve daha sonra da mühendislik tahsilini yapmıştır.

1983 yılında ailesinin teşvikiyle Kore savaş sanatlarından Taekwondo/Hapkido eğitimiyle spor dünyasına ilk adımını atmıştır. Çünkü daha 4 yaşındayken bile çok hareketli, dinamik, hızlı ve azimli oluşu ileride başarılı bir sporcu olabileceğinin bir nebze de olsa habercisi gibiydi. Ailesi çocuklarındaki yeteneği daha da geliştirmek ve güçlendirmek için 1985 yılında aynı bölgede bulunan Japon savaş sanatlarından Karate/Aikido okuluna da paralel olarak kayıt ettirmişlerdir.

Kurs eğitimi süresince çok iyi bir sportif terbiye almıştır. Çocuklar klasmanında sayısızca başarılar elde etmiştir. Aldığı sayısız dereceleri fark eden ailesi, profesyonel Thai-Boks/Kick-Boks eğitimi almasını sağlamıştır. Nitekim haftanın her günü hiç boş vakti kalmamaksızın uzak doğu sporları çalışmıştır.

16 yaşında ilk siyah kuşağını almayı hak edip, sayısız müsabakalara katılıp üstün dereceler elde etmeyi başarmıştır. Bu dereceler içerisinde en üstün dereceler de dünya serbest dövüş şampiyonlukları olmuştur. Çeşitli uzak doğu sporlarında ustalık derecesine kadar yükselmiş olup, defalarca dünyanın en teknik sporculuk unvanı almıştır.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde sportif araştırmalarla uğraşmıştır. Kendi sistemini geliştirmeden önce eğitimini aldığı savaş sanatları arasında; Taekwondo, Hapkido, Karate, Aikido, Boks, Thai-Boks, Kick-Boks, Kung Fu, Wing Chun, Jujutsu, Judo, Eskrim, Güreş ve Jiujitsu bulunmaktadır. 2000 yılında tüm sportif başarılarını, tecrübelerini ve birikimlerini bir araya toparlayarak, savaşlarla dolu olan 5000 yıllık Türk tarihinin özelliklerini taşıyan, yeni bir ilke imza atarak, değerli ata sporumuz güreş gibi, bir ata savaş ve savunma sanatını dünyaya tanıtmak için kollarını sıvayıp, kendi sistemini kurmuştur. Mikail Ali Çetiner’ in kurduğu savaş ve savunma sisteminin adı ise Aslando’dur (Aslan’ın Yolu). Güçlü rakiplerine karşı direnç göstermeden, rakibinin gücünden istifade etmeyi kendisine prensip edinmiş ve zayıfın güçlüye karşı şansı olarak tanımlanan yeni bir savaş ve savunma sanatını geliştirmiştir.

Geliştirdiği Aslando’nun amacı, milletimizin kültürünü, ahlakını, örf ve adetlerini tüm dünyaya tanıtmak, birlik ve beraberliğinin sağlanmasına destek olmak, tarihi, kültürel tüm unsurlara, faaliyet ve etkinliklerine, hiçbir mezhep, ırk ayrımı yapmaksızın dünya barışına katkıda bulunmak, insanların kendi özgüvenlerini kazandırmak, tüm dünyaya yayılmasına mücadele etmek, insanları hayatın olmazsa olmazlarından olan spor yapmaya teşvik ederek, onları alkol, uyuşturucu, sigara ya da genel olarak söylemek gerekirse de tüm kötü alışkanlıklarından kurtarmak ve arındırmaktır.

Aslando 2000 yılında Türkiye’de başlamış ve 2001 yılından itibaren de Avrupa’ da yayılmaya başlamıştır. Aslando şu anda toplam 16 ülkeye dağılmış bir Türk Savaş ve Savunma sistemidir.

Evli ve 5 çocuk babası olan Mikail Ali Çetiner’in en büyük hobisi spor yapmak, kitap okumak, çeşitli araştırmalarda bulunmak ve papağan hayvanı beslemektir. Şu anda ise kurucusu olduğu Dünya Aslando Federasyonu’nun Genel Başkanı ve eğitimcisi olarak da hayatına Almanya’da devam etmektedir.